Marketing, PR i HR – antagonizm czy symbioza?

Istnieją dwa warunki spójnego i skutecznego brandingu korporacyjnego: precyzyjna mantra marki korporacyjnej oraz integracja działań i ludzi wokół tej mantry. Potrzeba integracji działań i ludzi jest szczególnie widoczna w trzech kluczowych działach budujących wizerunek firmy i jej produktów: marketingu, PR i HR. W tych trzech działach współpraca powinna przypominać symbiozę, bo każdy z nich posiada odmienne kompetencje i wyjątkowe umiejętności, z których pozostałe dwa mogą  wiele skorzystać.  


Punktem wyjścia wszelkich działań brandingowych firmy powinna być jej mantra. Mantra to ujęcie celu istnienia, misji firmy w kilku słowach, które stanowią esencję marki korporacyjnej. Mantra wyznacza kierunek komunikacji korporacyjnej, działań CSR i Employer Branding oraz stanowi inspirację dla konceptów nowych marek. Konkretna i precyzyjna mantra sprawia, że bez względu na krótkookresowe cele komunikacyjne czy sprzedażowe poszczególnych kampanii, każda kampania i każda aktywność marketingowa przyczynia się do budowy wizerunku firmy w długim okresie. Mantra stanowi więc warunek wyjściowy spójnego brandingu.
Drugim warunkiem spójnego brandingu jest integracja działań. Ma ona dwojaki charakter: pionowy i poziomy.
Integracja pionowa oznacza, że wszystkie cele marketingowe i komunikacyjne muszą być powiązane z mantrą marki korporacyjnej, że rozwój portfela marek musi odbywać się w granicach mantry, że wszystkie przedsięwzięcia o charakterze CSR oraz wszystkie pojedyncze kampanie reklamowe marek produktowych muszą budować jednolity wizerunek...

więcej

Innowacje w marketingu – klasyczne czy twórcze?

O innowacjach w marketingu można myśleć dwojako: klasycznie i twórczo. Każda firma potrzebuje obu tych sposobów myślenia, nie można jednak ich stosować przypadkowo lub zamiennie. Klasyczne innowacje sprawdzają się bowiem tylko w ściśle określonych warunkach. Gdy warunki się zmieniają - wówczas należy przestawić firmę na twórcze podejście do marketingu.

Skończyły się czasy, gdy wycieczka do supermarketu była krótkim, ale owocnym doświadczeniem. W dzisiejszych czasach wybór produktu staje się coraz trudniejszy. W bardzo wielu kategoriach produktowych (zwłaszcza w branży FMCG) wybór ten jest wręcz ogromny. Konsument ma do czynienia z setkami wariantów past do zębów (próchnica, dziąsła, oddech, zioła, wybielanie, parodontoza…), setkami wariantów szamponów (w zależności od koloru włosów, a nawet ich odcienia, ich długości, gęstości, struktury, typu skóry czy płci głowy…), setkami wariantów płatków śniadaniowych (składniki, smaki, dodatki, kształty…). Skąd bierze się tak ogromny wybór? Czy naprawdę konsumenci potrzebują wybierać spośród setek wariantów? Taki obraz rynku jest efektem stosowania pewnych uniwersalnych recept marketingowych.
Jedną z takich recept jest cykl życia produktu i marki. Jego zasady dość precyzyjnie określają jakie decyzje należy podejmować w kolejnych fazach cyklu życia produktu. Jak kształtować sam produkt, jak pozycjonować go cenowo, gdzie go sprzedawać i do jakich celów komunikacyjnych dążyć. Zasady te wydają się na tyle użyteczne, że większość firm posłusznie się do nich stosuje. Jednak tkwi w tym pewna pułapka ...

więcej

Usługi INSPIRE

Usługi INSPIRE podzielone są na cztery obszary: obszar tożsamości korporacyjnej, obszar marketingu, obszar PR oraz obszar HR. Dla każdej z usług prezentujemy korzyści wynikające ze współpracy z nami oraz kluczowe mierniki (KPI’s).

więcej

Zobacz FORUM